Nis 10

Yüksek Binaların Arasındaki Muhteşem Parklar

Yazar : Kategori : Hong Kong

Hong Kong’ta parklar başlığı altında başladığım bu yazıda insan bu kadar kalabalık bir şehirde park mı olur diyor ister istemez. Ama uzun binaların arasında geniş alanlara yayılan, içinde spor yapabildiğiniz, birçok oyun parkı ile bezenmiş, hayvanat bahçeleri olan yerler insanı oldukça şaşırtıyor.

IMG_5820

IMG_5832

6ppp

Evimizin yaklaşık 400 metre yakınındaki Victoria Park bunlardan sadece bir tanesi. İçeride tenis kortları, koşu alanı, basketbol-voleybol sahaları, yüzme havuzları, her yaşa göre çocuk oyun parkları vb.. gibi bir çok alternatifi olan, yeşillikler ve tropikal kuşlarla daha da güzelleşen bir park. Sabahları özellikle Çinlilerin burada Tai Chai dansı yaptığını görebiliyorsunuz. Tai Chai Çince’de sonsuz, yüce doruk ve ya dingin güç anlamına geliyor. Çoğunlukla bu hareketleri sağlık ve uzun yaşam amacıyla yapıyorlar. Tai-Chi Chuan, aynı zamanda etkili bir savaş sanatı. Mantık olarak yumuşak ve dirençsiz olanın, sert ve dirençli olanı yenmesi ilkesi üzerine kurulmuş. Bu hareketleri işe başlamadan, iş çıkışı, parklarda, iş yerlerinin önlerinde yapıyorlar. Özellikle parkalarda yapanların yaşlarının 70 ve üzeri olduğunu düşünürsek işe yarıyor demek ki:) Ben ise onlardan uzun bir süre gözlerimi alamıyorum. Huzur dolular sanki…

hong_kong_victoria_park_1_pr-76a08

450795_home_hero

Büyükten küçüğe herkesin eğlenebileceği bir havuz bulunuyor. Bu havuz, model bot yarışları yapıldığı bir alan aslında. Bu havuzda 7 den 70’e herkes ellerinde bulunan uzaktan kumandalı botlarını yüzdürüp yarış yapıyorlar. Hatta bu botları kendileri tamir ediyor farklı hareketler yapması için parçalar bile ekliyorlar. Hafta içi daha sakin olan bu park hafta sonu kalabalık oluyor. En kalabalık olan gün ise Pazar. Pazar günü yerlerde oturan birçok insanı görüyorsunuz. İlk gördüğünüzde hayretler içinde bakakalsanız da bu insanlar aslında hafta içi evlerde çocuk bakan bakıcılar olduğunu anlıyorsunuz. Pazar günü izinli olduklarından ve evleri olmadığından parkın her yerinde onlarla karşılaşıyorsunuz. Yerlerde oturup yemek yiyorlar, dans ediyorlar. Pazar günleri hafta içi sessiz olan bu parka geldiğinizde bu kadar insan bu şehirde nerde oturuyor, ne yapıyor demekten kendinizi alamıyorsunuz.

cc-blogging

Ama biz bu parkı Arda ile çok seviyoruz.  Hafta içi gittiğimizden sakin ve gerçekten çok eğlenceli oluyor.

Hong Kong Zooloji ve Botanik Parkı; Hong Kong’ta birçok parktan bir tanesi Central’da olan Hong Kong Zooloji ve Botanik Parkı. Bu parkta kaplumbağalar, maymunlar, çok değişik kuşlar, hatta sadece adını duyduğumuz ama bu güne kadar hiç görmediğimiz hayvanlar. Ayrıca Bambu, manolya, japongülü, şifali bitkiler bahçeleri ile dolu.  Parka giriş ücretsiz, yavaş yavaş yürümeye başladığımızda ilk olarak tropikal kuşlarla karşılaşıyoruz. En çok dikkatimizi çeken kırmızı… kuşu, flamingolar ve guguk kuşu oluyor. Flamingolar o kadar zarifken, guguk kuşu da bir o kadar suratsız:) Kocaman gagalı, kocaman kanatlı, çok kötü bir sese sahip kendisi:)

guguk

IMG_5345

kkk

Yüksek ağaçların arasından yürürken maymunların yanına yaklaşıyoruz. O kadar çeşit maymun vardı ki, büyüklü küçüklü, birçok renkli upuzun elleriyle oradan oraya zıplayan, birbirlerini kovalayan. Kocaman olanları yerlerinden bile kıpırdamadan etrafa bakıyorlar. En çok görmek istediğimiz Mirketler… Dışarıya heykellerini bile yapmışlardı. Bu minikler o kadar ürkeklerdi ki içeri kaçıp kendilerini saklıyorlar. Küçük bir hayvanat bahçesi gibi de gözükse birçok değişik hayvanın olması, onları görmek gerçekten çok güzeldi…

1_5_2_4-Zoological-and-Botanical-Gardens_03b

zoo_edu

Kowloon Park; Kowloon Park, Jordan metro istasyonuna çok yakın yine alabildiğine yeşil devasa ağalar arasında bir park. İlk parka girişimizde birçok çizgi film karekterinin olduğu heykeller karşılıyor bizi. İçeriye doğru ilerledikçe büyüklü küçüklü havuzlar ve etraflarında oturan insanlarla karşılaşıyorsunuz. İçeride flamingolardan, ördeklerden, kaplumbağalardan oluşan minik bir hayvanat bahçesi bulunuyor. Ayrıca tropik papağanların olduğu bir alanda mevcut. Önümüze çıkan bir oyun parkında buluyoruz kendimizi, arkamızda kocaman baş döndürücü uzunlukta bir bina… Park ayrıca çok büyük bir spor merkezi, içinde günde yaklaşık 2.000 kişinin ziyaret ettiği bir yüzme havuzu var. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçisi olduğu belirtiliyor ayrıca. Burada aynı zamanda uluslar arası yüzme aktiviteleri de yapılıyor.

Kowloon_Park_Swimming_Pool_Overview_201404

nb

IMG_6263

apar

Bu kadar kalabalık bir şehirde insanlar bu parklarda zamanlarını geçirip, aktivitelere katılıyorlar. İnsanlar için çok önemli rahatlama alanları aslında. Hong Kong’ta daha birçok park var. Hepsini görmek için sabırsızlanıyor insan:)

Yorum Bırakın