Haz 30

Yeni Rota: Tayland

Yazar : Kategori : Tayland

Tatil planı yaparken hem egzotik olsun, hem ucuz olsun, hem Avrupa’dan biraz uzak olsun, aynı zamanda mevsim ne olursa olsun denize girebilelim ve güzel olmasının yanı sıra farklı bir gece hayatı olsun istiyorsanız size önerebileceğim tek yer Tayland.

Tayland Asya?nın güneydoğusunda  yer alan özellikle Türklerin son yıllarda keşfettiği, vizesiz seyahat edilebilen ülkelerden biri. Tayland, turizmle bir ülkenin nasıl  kalkınabileceğini göstermesi açısından çok güzel bir örnek. Gece hayatıyla ün yapmış Phuket ve Bangkok, balayı için en fazla önerilen ve tercih edilen adalardan birkaçı olan Phi Phi ve Koh Samui adaları Tayland sınırları içersinde.

Biz de bir haftalık tatilimizi görülmesi gereken yerler bakımından en adil şekilde paylaştırdık ve aylar öncesinden planlarımızı yapmaya başladık. Aynı anda birden fazla şehir ve ada göreceğimiz, gün içersinde birden farklı ulaşım yolu kullanacağımızdan işe öncelikle uçak biletlerini ayarlayarak başladık.

İstanbul Tayland arası direk uçan tek havayolu şirketi Türk Hava Yolları. Günde 2 karşılıklı  seferle Tayland’ın başkenti olan Bangkok’a ulaşmanız mümkün. Gidiş 9.5 saat sürerken, dönüş yaklaşık 10.5 saat sürüyor ve dönemsel olarak fiyatlar değişse de kişi başı 1.400 TL’den başlayan fiyatlarla  THY ile Bangkok’a ulaşmanız mümkün.

Eğer ki biraz daha az para vereyim ben aktarmalı giderim diyorsanız, KLM, Etihad, Qatar, Singapore, EgyptAir Havayolları ile ulaşmanız mümkün ancak yukarıda belirttiğim sürelere ortalama 5-6 saat daha eklemeniz gerekecektir.

Özellikle Bangkok’a ve daha sonrasında Phuket’e uçuş planımızı yaparken www.skyscanner.com.tr ‘den son derece yararlandık. Hem birden fazla havayolu şirketi için fiyat / zaman karşılaştırması yaptığımız gibi, hem de farklı olasılıkları görmemiz sebebiyle en makul planı yaptık. Planımıza göre Bangkok’a iner inmez, direk uçakla Phuket ve Phi Phi’ye geçip, 6 gün sonra dönüş ve gezmek amacıyla Bangkok’a dönecektik.

Özellikle THY ile seyahat etmekten son derece zevk alan ben, online check-in biraz geç kaldığımdan dolayı ekranda sadece 6 adet boş koltuk gördüğümde kısa süreli bir panik yaşasamda, en sonunda  20.05 uçağında yerimi aldığımda Tayland için herşey hazırdı.

Yaklaşık 9.5 saat süren yolculuk sonrasında Bangkok’a ulaşabilmiştik. Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok’un en modern binalarından bir tanesi. İçerisindeki yönlendirmeler sayesinde rahatlıkla pasaport / vize kuyruğuna ulaştık ve yaklaşık 1 dakika içerisinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan 1 aylık Tayland vizemizi aldık. Bazı turların vize parası adı altında para topladığını duysak da Tayland vizesi tamamıyla ücretsiz. Bu arada uçakta doldurtulan (nerede, ne kadar süre kalacağınızı ve ne zaman döneceğinizi belirten) formun bir parçası ülkeden ayrılırken göstermek amacıyla bizde kaldı.

Pasaport kontrolü sonrasında, ülkenin yerel para birimi Baht’ı almak için döviz bürosuna uğradık. Tayland Bahtı, TL karşısında değersiz bir para birimi ve 1 TL yaklaşık 17 Baht yapıyor. Zaten aradaki bu fark nedeniyle bir hafta boyunca herşey bize o kadar ucuz geldi ki. Yalnız dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, 50 $ altındaki tüm kağıt ve bozuk paraları daha düşük kurdan bozuyorlar. Bu nedenle mümkün olduğunca tüm paranız minimum 50 ve katları olsun.

Bangkok- Phuket arasında Air Asia, Thai Air ve Bangkok Air uçmakta. Zaman ve fiyat açısından bize en uygun Bangkok Air olduğundan uçuşumuzu Bangkok Air’le gerçekleştirdik. Ancak yine de en uygun uçak biletlerini aramak isterseniz burdan yararlanabilirsiniz. Bangkok- Phuket arası ulaşım otobüsle de mümkün ancak o da yaklaşık 9 saat kadar sürüyor.

Phuket’e vardığımızda İngilizce’nin sorun olacağını tahmin ettiğimizden, tüm otel rezervasyonlarımızı yanımızda getirmiştik. Havaalanı – otelimiz arası için taksiler 650 Baht isterken, biz küçük minibüslerle kişi başı 150 Baht’a otelimize ulaşabildik.

Tayland, ekonomik gelişimini turizme borçlu olduğundan, oteller son derece kaliteli, lüks ve Türkiye’deki benzerleriyle kıyaslanınca son derece ucuz. Kaldığımız otel fiyat / performans açısından son derece tatmin ediciydi.Sizler de otel rezervasyonlarınızı  otel arama motorları  üzerinden gerçekleştirerek en uygun ve en lüks otellere ulaşabilirsiniz. 

Tavsiye 1: Özellikle rezervasyon sırasında her ne kadar balayı çifti olmasanız da, rezervasyon sırasında balayı çifti olduğunuzu belirtirseniz, ücretsiz oda upgrade’i ve odada çeşitli süprizlerle karşılaşmanız mümkün olabilir.

Otele varır varmaz biraz dinlendikten sonra, kendimizi dışarılara attık ve  Türkiye’deki tatil yörelerinde görmeye alışık olduğumuz tur satıcılarından Phuket’teki geri kalan 3 günümüz için turlar ayarladık. Phi Phi Adası, James Bond Adası, Maya Beach bizleri bekler. ..

Benzer Yazılar

Etiketler: , ,

2 Yorum - “Yeni Rota: Tayland”

  1. Kullanıcı : Mine Oyman

    Çoook teşekkürler. İnanılmaz aydınlatıcı oldu bizim için. Dilerim sizlerinki kadar güzel bir tatil olur. Ailecek izliyoruz sizi efenim:)

    Tarih : 05. Tem, 2012 Saat : 19:47 #
  2. Kullanıcı : ilker Yılmaz

    Bizler için bilgilendirici birçok bilgi yazmışsınız. Diğer yazılarınızı da okudum Phuket için. Çok teşekkürler bu paylaşımlarınız için. Biz de eşimle beraber Temmuz sonu Ağustos başında yaklaşık 10 günlüğüne gitmeyi planlıyoruz. Ben eğer sizin için de uygunsa nerde kaldığınızı, kaldığınız otelin artılarını ve eksilerini ve ücretini sormak istiyorum. Malum tripadvisor adlı sitede de çok yorum var fakat Türkler olarak tercihlerimiz biraz daha farklı oluyor gibi geliyor bana özellikle Türkiyedeki bazı bildiğim oteller hakındaki yazılan yorumları gördükçe.

    Tarih : 10. Nis, 2013 Saat : 14:11 #

Yorum Bırakın