Haz 25

Ucuz Otel Nasıl Ayarlanır?

Yazar : Kategori : Genel

Ekonomik bir tatil yapmanın önündeki  en önemli 2 engel ucuz uçak ayarlamak ve ucuz otel ayarlamak. Bir önceki yazımda ucuz uçak bileti ayarlamanın inceliklerine burada değinmiştim. Şimdi sırada, ucuz otel ayarlamanın incelikleri.

Özellikle yurtdışına giderken, turları tercih etmemem sebebiyle otel ayarlamak için kullandığım 2 site var.  1.cisi Türkiye?de daha popüler olan www.booking.com iken, benim tercihim www.hostelbookers.com . Bu siteler kredi kartı ile işlem yapabileceğiniz, tercihinize göre ucuz veya pahalı oteller arasında gezinebileceğiniz, sizden önce burada yer alan otelleri tercih etmiş insanların yorumlarını okuyup değerlendirmelerini okuyabileceğiniz ve online olarak işlem yapabileceğiniz güvenilir siteler.

Yurtdışında standart bir otelde konaklamak, sanılanın aksine Türkiye?ye göre çok daha ucuz ve eğer ki tercihiniz uçak / otel için harcayağınız parayı, daha fazla gezerek, yeni tatlar keşfederek harcamak ise mutlaka bu siteleri tercih etmeniz gerekiyor.

Bu siteleri  kullanırken birkaç küçük ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor.

  • Öncelikle gidilecek ülke ve şehrin seçilmesi gerekiyor. Daha sonra gelen sayfada otelde / hostelde  kalıp kalmaycağınızın yanı sıra, günlük ne kadar ödeyebileceğinize göre aramanızı daraltabilirsiniz.

  • Hostellerde 2 kişilik size ait odalarda kalabileceğiniz gibi, konaklamanızı daha ucuza getirmek isterseniz başkalarıyla odanızı paylaşarak daha ucuza kalabilmeniz de mümkün ancak tuvaletinizi, banyonuzu ve varsa mutafağınızı ortak kullanmak zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Ortak odalar 6 kişiden 40 kişeye kadar değişebiliyor. Bu yüzden rezervasyon yaparken direk fiyata aldanmadan dikkatli okumakta fayda var.  
  • Birkaç otel arasında kalmışsanız sizden önce konaklayan kişilerin tecrübelerinden faydalanmak da iyi olabilir. Ratings & Reviews kısmında kalacağınız otelle ilgili puanlamaları görebilirsiniz. Benim önem verdiğim en önemli özelliklerden bir tanesi otelin mevki. Otelin mevkisi iyi ise ve genel ortalaması düşük değilse bu otelleri tercih edebilirsiniz.
  • Sitede sadece yurtdışı ile ilgili rezervasyonlar değil, Türkiye içinde de çok uygun fiyata uygun konaklama yapabiliyorsunuz. Türkiye?de bilinen tur operatörlerinin belirttiği fiyatların yarı fiyatına güzel otellerde kalabilmeniz mümkün. Geçen sene bu siteleri kullanarak gittiğim yurtiçi seyahatimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

  • Her 2 sitede de, rezervasyon yaparken rezervasyon ücreti  tarzında  bir tutar ödemiyorsunuz.Ancak ,www.hostelbookers.com ’da rezervasyon tutarınızın % 10?u kredi kartınızdan otamatik olarak çekilirken, www.booking.com ?da böyle bir zorunluluk yok. Tatiliniz başlamadan ortalama 3 gün öncesinde kredi kartınız üzerinden provizyon alıyorlar. Eğer ki, seyahat planınız kesin değilse, ya da  gitmeyecekseniz rezervasyon tutarınızın hepsini  boşuna ödememek için kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.
  • Tabi ki, ilk rezervasyon aşamasında belirtilen sigortayı yaptırırsanız, ya da tatilinizden belli bir süreye kadar ücretsiz iptal edebileceğiniz tipte bir otel seçerseniz, daha rahat edersiniz.
  • Rezervasyonunuz ertesi belirttiğiniz mail adresinize rezervasyonunuzun tamamlandığına dair mail geliyor ve bu belgeyle otelinize gidip sorunsuz bir şekilde konaklayabilirsiniz.

www.booking.com ‘da nispeten daha kaliteli oteller yer almakta,site tasarımı  ve kullanımı daha kolay olmasına rağmen, 2 sitede yer alan aynı otelin www.hostelbookers.com ?da ortalama % 10 ucuz olması sebebiyle www.hostelbookers.com ?u daha fazla tercih ettiğimi söyleyebilirim.

Etiketler:

Yorum Bırakın