Eki 11

Thassos Adası: Yakın Cennet

Yazar : Kategori : Yunanistan

Türkiye’ye son derece yakın olan ve fiyatların Türkiye’ye göre oldukça makul olduğu Thassos, son zamanlarda Türklerin en popüler turistik ziyaret noktalarından biri haline geldi. Thassos’a uçakla gidilebileceği gibi, bu adaya kara yoluyla ulaşmak hem daha hızlı hem de daha keyifli. Ancak arabayla Yunanistan’a geçmek isteyenlerin öncesinde halletmesi gereken bir takım bürokratik engeller var, ancak bu engellerin bir kısmı 1 Ocak 2015 tarihinde ortadan kalkacak. Ancak gelecek 3 ay içinde ben Thassos’a gitmek istiyorum diyorsanız halletmeniz gereken birkaç iş aşağıdaki gibi:

  • Araba ile Yunanistan’a giriş yapabilmek için uluslararası ehliyet ve yeşil kart sigortası gerekiyor. Uluslararası ehliyet için bu adresi inceleyebilirsiniz. İlk kez alınıyor ise 373 TL, süre uzatılacak ise 200 TL ücreti vardır.
  • Yeşil kart sigortası ise zorunlu trafik sigortasının yurt dışında da geçerli olmasını sağlayan sigorta. Yurt dışında kalınacak tarihleri içerecek şekilde yapılmalıdır. 15 güne kadar 60 euro ücret ile yapılabiliyor.
  • Uluslararası ehliyet ile yurt dışına çıkış yapacak araç sahibi aynı kişi olmalıdır. Araç başkasının üzerine ise, yurt dışına çıkış yapan kişiye noterden vekaletname vermelidir.
  • Son olarak trafik kaskosunun da yurt dışında geçerli olmasını isterseniz yine ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir ancak zorunlu değildir.

Thassos adasına Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala sınır kapısını geçerek, Alexandroupoli ve Xanthi sonrası Keramoti’den kalkan feribotlar ile gidilmektedir. Biz araba ve 4 kişi tek yön 33 euro ödedik. Yolculuk yaklaşık 40 dk sürüyor. Kavala’dan da feribotlar kalkıyor ancak yolculuk 90 dk sürüyor.

Thassos feribot

Adanın 3 tane şehir merkezi bulunmaktadır. Bunlar Limenas, Limenaria ve Potos’dur. Feribotlar Limenas şehir merkezine yanaşmaktadır. Biz de bu şehir merkezinde Philoxenia Inn otelinde kaldık. Adam başı 30 euro ödeyerek konakladık. Bu şehirlerden Limenas adanın kuzeyinde, Limenaria ve Potos ise adanın güneyinde yer almaktadır. Thassos adası oldukça büyük bir ada, araba ile tam tur yapmak 90 km civarında. Adanın çevresinde birçok beach var, bu yüzden nerde kaldığınız çok önemli değil, araba ile hergün değişik bir beach’e gidilmeli ve hepsinin tadına varılmalı diye düşünüyorum.

thassos

Şimdi sıra geldi beachleri anlatmaya. Adanın en güzel beachleri kuzeydoğu, doğu, güneydoğu ve güneyinde bulunmaktadır. Genelde tüm beachlerde lüks yok, şezlong şemsiye kiralayan ve hamburger, sosisli sandvich, içecek satan kafeteryalar var. Adanın en tesis gibi tesis olan ve hizmeti çok iyi sunan beachi La Scala Beach. Adanın kuzeyinde bulunuyor. Giriş ücretsiz, üstü tentelerle örtülü min 4 max 8 kişilik localar var, bunlarda oturmak için 55 euro harcama sözü vermeniz gerekiyor. Normal şezlonglar da var, bunun için bir ücret talep edilmiyor ama La Scala’dan birşeyler yiyip içmek gerekiyor. Fikir vermesi açısından 4 tane 33cc’lik bira için 15 euro hesap ödedik. Bu beachin denizi çok iyi değil ancak yine de en çok tavsiye edeceğim, mutlaka gidilesi bir beach. Bu beach ile ilgili ufak bir uyarı, denizde bolca deniz kestanesi mevcut, denize deniz ayakkabısı ile girmek gerekir.

la scala beach

İkinci sırada önereceğim beach Agios Ioannis. Bu beach adanın güneyinde bulunuyor, denizi çok güzel, oyuk ve derince bir koyda bulunuyor bu yüzden adanın diğer yerleri çok rüzgar ve dalga alırken burası genelde dalgasız oluyor. Hizmet olarak çok beklentiniz olmasın, çam ağaçları altında bir kafeteryası var. Lüks istemem, salaş ve huzurlu bir ortam olsun yeter diyorsanız tam size göre. Biz bu koyu tesadüfen keşfettik, araba kullanırken tepeden gördük ve çok hoşumuza gitti, tavsiye ederim.

agios_ioannis

Üçüncü sırada önereceğim beach Psili Ammos. Türkçe karşılığı ince kum demek, bu beachin kumu ve denizi çok güzel. Burası da adanın güneyinde bulunuyor, 2 adet  kafesi var. Buranın tek dezavantajı biraz kalabalık oluşu. Tavsiyem buraya sabah biraz erken gidip tadını çıkartmak, kalabalık olmaya başlayınca da beach değiştirebilirsiniz. Bu beache giderken yolun üstünde adanın en büyük manastırı olan Archangel Michael var. Manastır tepede olduğu için manzarası nefes kesici, ziyaret etmesi önerilir. Ancak girişte temiz şalvar benzeri uzun pantolonlar ve uzun kollu ince tshirtler dağıtıyorlar bunları giymek gerekiyor.

psili_ammos

monastery

Son olarak önereceğim beach Alyki belki de adanın en güzel denizine sahip ancak aşırı kalabalığından ötürü burayı son sıraya bırakıyorum. Kalabalık beni yormaz diyorsanız ilk sıranıza alabilirsiniz. Ayrıca Makryammos, Golden, Paradise, Saliara (marble), Giola adanın gidilesi diğer beachleri ancak buralar çok uzun kumsallara sahip olduğundan denizde çok dalga oluyor. Örnek vermek gerekirse denizi Fethiye – Kaş arasında bulunan Patara Sahili gibi. Ben böyle deniz sevmediğim için tercih etmedim. Özellikle Saliara (marble) beach çok isim yapmış popüler bir beach olsa da ben hiç tavsiye etmiyorum. Beach üzerinde hiç tesis yok, hatta şezlong ve şemsiye bile yok. Ayrıca bu beachin yolu da çok kötü, mermer ve çakıl taşları ile dolu 20 dakika süren bozuk bir yoldan beache ulaşabiliyorsunuz.

Aliki beach

Beachler dışında denize girmek için bir alternatif daha var, tekne turu. Bodrum marinadan kalkanlara benzer tekne turları orada da var. Fiyat kişi başı 30 euro, yemek dahil. adanın en güzel beachlerinin olduğu koylara gidiyor bu tekneler. Tek dezavantaj yine kalabalık olması, 40 kişilik tekneler bunlar ve cümbüşü eksik olmuyor. Biz bu tekne turu ile ilgili limanda bilgi toplarken biraz daha bakalım dedik ve 5-6 tekne yanda ufak bir balıkçı teknesi üzerinde kiralık yazısı gördük. Sadece bize özel tekne turu yaptı kaptan, kaç kişisiniz diye sordu, 4 diyince adam başı 40 euro yaparım dedi. Biz de tamam dedik, hem bize özel bir tekne, hem de gürültü ve kalabalıktan uzak. Yine yemek dahil bu fiyata, kısaca tekne turu adayı gezmek için iyi bir alternatif, tavsiye ederim.

boat trip

Biraz da yeme-içme ve eğlenceden bahsedelim. Öncelikle ada son zamanlarda çok popüler olduğundan dolayı fiyatlar çok ucuz denemez ama aynı kalitede yemekleri Istanbul’da yemeye kalksanız 2 katı fiyat ödersiniz. Deniz mahsulleri çok bol ve taze. Örneğin biz 4 kişi karides, kalamar, ahtapot, uskumru, salata, cacık (süzme yoğurt ile yapıyorlar ve caciki diyorlar), kabak kızartma ve 70’lik rakıya 75 euro hesap ödedik. Yani yukarıda saydıklarım arasında ana yemek yok hepsi meze ancak gittiğimiz mekanda canlı müzik var ve denize sıfır. Ucuz veya pahalı demeyeceğim, yorumu size bırakıyorum.

Canlı müzik demişken 2014 yılının haziran ayına kadar adadaki hemen her restaurantta buzuki ile canlı müzik yapılırmış ancak Yunanistan’da çıkarılan yeni bir yasa ile canlı müzik yapan restaurantların bir ruhsat bulundurması zorunlu hale getirilmiş ve bu da ciddi bir maliyet olduğundan canlı müzik yapan yer bulmak biraz zorlaşmış. Yukarıda anlattığım restaurantın adı Tarsanas taverna, Limenas şehir merkezine araba ile 5-10 dakika mesafede. Buzuki, org (klavye) ve bir solisten oluşan orkestra ile bizdeki kasap havasına benzer bir müzik yapıyorlar. Bazen müzik zeybek ve zeybekiko’ya dönüyor. Dans eden birileri mutlak oluyor :) Kısaca bu Tarsanas tavernayı tavsiye ediyorum.

tarsanas

Yok ben canlı müzik istemiyorum, şehrin merkezinde, arabasız, limanında yemek istiyorum diyorsanız o zaman size Simi, Mesogeios, Mouses restaurantlarını öneriyorum. Fiyatlar yukarıda saydıklarıma çok yakın, yine fikir vermesi açısından, 4 adet deniz çipurası, salata, kalamar ve 70’lik rakıya 80 euro hesap ödedik.

Limenas şehir merkezinden uzaklaşınca, adanın içlerinde çok güzel yerel tavernalar bulabiliyorsunuz. Biz de canlı müzik nerede dinleyebiliriz diye araştırırken To Steki tavernanın broşürünü gördük. Araba ile Limenas şehir merkezine yarım saatlik bir mesafede, çok virajlı bir yolun sonunda ulaştık bu tavernaya ama değdi doğrusu. Çok kalabalık olmayan, çok kaliteli müzik yapan, yemekleri çok güzel olan çok şirin bir yer burası. Potamia bölgesinde bulunan bu taverna aynı zamanda Golden beach’e yakın.

taverna-to-steki

Son olarak önereceğim restoran-taverna Alyki beach’in orada bulunuyor. Adı , aslında hem ufak bir pansiyon burası hem de bahçesinde bulunan restoranında pansiyon sahibinin çarşamba günleri canlı müzik yaptığı bir taverna. Manzarası, yemekleri ve müzik harika. Şiddetle tavsiye ediyorum. Pansiyon sahibinin adı Thaso bu yüzden mekana Thaso’nun yeri de deniyor.

archodissa

İstanbul’dan 8 saatlik bir yolculuk ertesi, güzel bir deniz ve lezzetli deniz ürünlerini çok daha makul fiyatlarla keşfetmek istiyorsanız Thassos sizler için ideal bir nokta. Özellikle yaz aylarında bir kaç günlük kaçış için kesinlikle Thassos’u tavsiye ediyorum.

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

1 Yorum - “Thassos Adası: Yakın Cennet”

  1. Kullanıcı : denizli günlük

    Mükemmel bir yer, plajdaki beyazlık bana Denizli’deki Pamukkaleyi anımsattı!

    Tarih : 21. Nis, 2016 Saat : 21:58 #

Yorum Bırakın