Haz 11

Slav Aromalı Bükreş

Yazar : Kategori : Romanya

2009 Kasım ayında ilk kez geldiğimde Bükreş ve Romanya hakkında bildiklerim, sağdan soldan duyduklarımla sınırlıydı. Keza, insanlara yoldan çevirip sorduğunuzda, Romanya için, çingenelerin kolbastı yaptığı, cebinize cüzdanınıza sahip olmanız gereken, sokakları çöpten ve başı boş sokak köpeklerinden geçilmeyen, nasıl olduysa Avrupa Birliği`ne girmiş, Laleli -Aksaray hattında çalışan bayanlara sahip bir Balkan ülkesi cevabını alırsınız.

1,5 yıldır burada yaşayan ve çalışan biri olarak dilim döndüğünce anlatayım Bükreş`i o zaman. Bükreş, ilk bakışta Türkiye 90′larını andıran bir şehir.  Bükreş, komunist zamanlardan kalma eski devasa bloklardan, aralarında komunist zaman öncesi `Doğunun Paris`i` günlerinden kalma evlerden ve şehir genişleme projesi çerçevesinde yapılan yeni yollardan ve unutulan villalardan ibaret.

Diğer yandan, yine aynı dönemlerden kalma geniş parklar ve `Old Town` olarak adlandırılan bir zamanlar Çingene nüfusunun `göbek attığı` Lipscani bölgesi Bükreş`te ilk görülmesi gereken yerlerden. Bunun haricinde Victoriei, Universitate, Unirii ve Romana ana meydanları arasinda kalan bölge dışında ilginç bir yer yok bence.

Bükreş`i asıl ilginç yapan, eski komunist yeni NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülke insanlarının çoğunun diğer küçük şehirlerden göçüp Bükreş’te kurdukları düzen. Yaklaşık 2 milyon nüfuslu şehrin %10′u komunizm sonrası çeşitli yollardan zengin olmuş, çoğu kodaman sınıfına dahil edebileceğimiz görmemiş tayfasından oluşan insanlar. Orta sınıf yok, geri kalanı fakir. Şehrin hangi sokağına girerseniz, eczane, çiçekçi, kumar salonu veya seks shop bulabilirsiniz. Toplu taşıma işliyor gibi görünse de, cebinde üç kuruşu olanın araba sahibi olduğu bir şehir burası. Keza 2 milyonluk şehirde 1 milyondan fazla taşıtın olması çok normal değil. Trafikte buna göre şekillenmiş, biraz zaman geçtikten sonra Bükreş kurallarına göre araba kullanmayı ögreniyorsunuz. Yol yapımı konusunda, bizim belediyelerin -duble yol- azmi buralara uğramamış. Şehirde doğru düzgün yol yok. Aynı zamanda Romanya’da da yok.

Sokakta dolaştığınızda kenar mahalledeki pastanedeki orta eğitimli kızımız bile şakır şakır İngilizce konuşabiliyor. Bunun sebebini de Romanya`da dublaj sektörünün olmamasina bagliyorlar. 90′lardan itibaren ülkeye giren tüm yabancı filmler orjinal dillerinde gösterilmiş.

Romanya gece hayatı Avrupa`da gördüğüm en hareketli, en ekstrem eğlence anlayışına sahip gece hayatlarından biri. Yine, bence, Avrupa`nın en güzel olmasa da, en çekici kızları bu ülkede. Gece hayatında, `clubbing` en yaygın eğlence biçimi. İnsanlar gece yarısına kadar bir yerlerde yiyip içip sonrasinda clublara akın ediyorlar. Zengini fakiri, öğrencisi, yaşlısı, herkes için gece eğlencesi lüksten ziyade yeme, içme gibi temel gereksinimlerden.

Romenler, genel olarak, çok çalışkan insanlar değiller. Fırsatını bulduklarında muhabbete dalıp işi savsaklamaları gayet muhtemel. Opera, tiyatro, sinema ve bilimum kültürel aktiviteler her dönemde full çekebiliyor. Bunda da yine komunist dönemlerdeki sanatsal aktivite yönlendirmesi var. Yine ayni dönemden kalan diğer güzel bir özellik, hemen hemen tüm kadınların bir işte calışması. Türkiye ile karşılaştırıldığında özellikle kadın hakları, kadının toplumdaki yeri gibi konularda bizden çok çok ilerdeler.

Sokakları, çok temiz olmasa da, arada hırsızlık olaylarına rastlanabilse de gayet güvenli. Şehrin her yerinde istediginiz saatte rahatça yürüyebilirsiniz. Çingeneler nüfusun %10′unu olusturuyor ve Romenler genel olarak Çingeneler’den nefret ediyorlar. Avrupa`nın diğer ülkeleri de Çingeneler’in topluma kazandırılması konusunda sürekli Romanya`ya baskı yapıyor.

Sonuç olarak, Bükreş`i ziyaret etmek isteyenlere tavsiyem ve ziyarete gelen arkadaslara uyguladigim program sabit. Bir gün içerisinde Bükreş`in görülmesi gereken tüm yerlerini görün, gece hayatını bir gece tadın, çok özel bir Romen yemeği yok, o kısmı geçin. Hava güzelse parklarında bir tur atın ve ikinci günün sonunda Brasov, Sibiu, Köstence gibi diğer şehirlerini gezmeye gidin. Romanya`nın özellikle kuzey kısımları, doğal güzellikleri bakımından inanılmaz. Zaten Bükreş ahalisi de her haftasonu o taraflara kaçıyor.

Buraya kadar Bükreş ilginizi çektiyse buradaki yazılara da göz atabilirsiniz. Sonraki Bükreş yazılarını da buradan takip edebilirsiniz, malum daha buralardayız.

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

1 Yorum - “Slav Aromalı Bükreş”

  1. Kullanıcı : LEVENT TERECİ

    iyi akşamlar.yazınızı çok beğendim.8 nisanda 5 gece 6 günlük bir gezi için romanyaya gideceğim.hava durumunuda düşünerek bana yukarda belirtiğiniz şehirleri nasıl gezmemi tavsiye edersiniz.tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

    Tarih : 05. Nis, 2012 Saat : 20:15 #

Yorum Bırakın