Nis 02

Seul’u Gezdim, Gördüm, Çok Sevdim!

Yazar : Kategori : Güney Kore

Kore ile ilgili çoğumuzun aklına gelen ilk, belki de tek şey Kore Savaşı olduğundan, buraya tatil amaçlı gitmeyi pek düşünmüyoruz ne yazık ki. Aslında Seul lezzetli yemeklerin olduğu restoranlarla dolu, eğlenceli, güvenli ve daha önce gördüğünüz yerlerden çok farklı bir şehir. Ayrıca Korelilerin Türkleri baş tacı yaptığını ve ülkeye girişte vize olmadığını da eklemek isterim.

Seul İle İlgili Faydalı Bilgiler:

  • İstanbul’dan Seul’e Türk Hava Yolları ile direk uçuş var; gidiş 10 saat, dönüş ise 12 saat sürüyor yaklaşık olarak.
  • Incheon havaalanına indikten sonra ilk yapılması gereken şey cep telefonu kiralamak. Havaalanında SK Telekom standlarından telefon ve hattı birlikte kiralayabilirsiniz. Türkiye’de kullandığınız operatörleri burada kullanmanızı önermem, burada telefon kirası ve konuşma ücretleri roaming ücretlerine kıyasla çok daha makul.
  • Havaalanından şehre gitmek için havaalanı limuzinlerini kullanabilirsiniz. Çok konforlu olan bu araçlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey durak anonslarını kaçırmamak. Korece bilmediğiniz için kelimeler yabancı gelip anlaşılmaz olabiliyor.
  • Metroya ve otobüse binerken en kolayı T-Money Card kullanmak. Karta metro duraklarında bulabileceğiniz makinelerde istediğiniz kadar para yükleyebilirsiniz. Metro ile ulaşamayacağınız herhangi bir nokta yok Seul’de, çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Kore’nin para birimi Korean Won. Türkiye’den Won almanız mümkün değil o yüzden en rahat yol Seul?de ATM?lerden direk Won çekmek. Birçok yerde ATM bulunduğundan ihtiyacınız oldukça para çekebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızı her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Şehrin her tarafı kameralar ile izlendiği için çok güvenli. Şöyle bir örnek vereyim, Starbucks’ta insanlar laptoplarını masada bırakıp tuvalete gidebiliyorlar. Ya da açık havada kurulu bir buz pateni sahasının kenarına montlarını, ayakkabılarını ve çantalarını bırakıp uzun süre paten yapabiliyorlar.
  • Şehir çok temiz. Metro duraklarında bulunan tuvaletleri bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Koreliler bir sorunuz olduğunda ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar,İngilizce bilmeseler bile size Korece yolu tarif ediyor hatta dükkanlarını bırakıp size bir yere kadar eşlik ediyorlar. Hediyelik eşya aldığım bir dükkandaki amca hava çok soğuk olduğundan hastalanmamam için bana ginseng içirip öyle dükkandan çıkartmıştı.
  • Otobüste metroda kimse kimseyle konuşmuyor. Herkes ya telefonundan/kitabından bir şeyler okuyor, izliyor ya da uyuyor.

Anlatacaklarım ise henüz bitmedi. Bir sonraki yazımda sizlere Seul’un lezzetli yemeklerinden ve  gezilecek görülecek yerlerinden bahsedeceğim.

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

Yorum Bırakın