May 12

Romanya Gece Hayatı: Club Kültürü

Yazar : Kategori : Romanya

Malum sevgili google’da hayli aranılır Romanya gece hayatı. İlginçtir ki gelip yaşamadıktan sonra da cok şey bulamazsınız interette. Yalan yok,  Bükreş`e ilk geldiğimizde çok tavaf ettik gece mekanlarını. Şimdi her ne kadar biraz sıkmaya  başlasa da izlenimlerimizi, bildiklerimizi sonraki nesillere aktarma vakti.

Öncelikle gece hayatı konseptinden baslayalım. Eğer ki Bükreş`e Türkiye`den veya Batı Avrupa`nın herhangi bir ülkesinden geliyorsanız gece hayatının burada çok farklı olduğunu göreceksiniz. Asmalı`da salınarak biramı yudumlayayım, bir bara gideyim canlı müziğimi dinleyeyim, blues barlarda fink atayım, Balkan müziğine elektronik tınılar katayım derdindeyseniz çok uygun bir yer değil burası. Tabi genelleme yapmak durumundayım, illa ki her zevke hitap eden tek tük mekanlar çıkabiliyor ama insanların %90 ının nasıl eğlendiğini anlatacagım sizlere.

Romanya ve Bükreş`te de eski komünist ülkelerine özgü olan bir eğlence anlayışı var. Nedir bu eğlence anlayışı ? O boğaz kıyısındaki Reina`larin, Sortie`lerin, yanında öğrenci mekanı gibi kaldığı devasa klüpler ve yine komünizmden çıkmanın verdiği coşkunlukla döşenmiş ve her hafta parti konseptine göre değiştirilen iç mekan tasarımı. Mekanların hepsinde Romanya`nin ruhu kalbi olan elektronik disko müzikleri.

Şöyle bir parantez açalim, Romanya elektronik ve club müziği konusunda Hollanda`dan sonra ikinci sırada geliyor, Avrupa`da ve dünyada gerek şarkıcıları gerek DJ’leriyle çok sağlam bir yere sahip . Mekanlar işte bu şekilde, fotolardan da anlayacağınız üzere.

Fotoğraflarda gördüğünüz yerler buranın iyi mekanlarından. Tabi bunlar sadece örneklerden birkaçı. Farklı zevklere ve bütçelere hitap eden yüzlerce başka mekan var. Bamboo, Fratelli, Gaia, BOA, Gang, Bellaggio, Player  devasa klüp alanlari, biraz daha pahali fiyatları ve sahne şovlarıyla yıl boyunca ziyaretçi akınına uğruyor. Şöyle bir fark var tabi, Türkiye`de de bu tarz mekanlar elbette ki mevcut hem büyük sehirlerde hem tatil yörelerinde. Fakat burada bu mekanlara ögrencisi, yaşlısı, zengini, fakiri, memuru esnafı herkes gidebiliyor ve gidiyor. En pahali içki bardagini 25-30 RON`a alabiliyor (15 TL civarı), 4 kişilik bir masa rezervasyonunu 400-500 RON` a (200-250 TL TL) halledebiliyorsunuz. İçeride en ufak bir kavga, gürültü yok. Sen bana şöyle baktın, kızımı  dansa kaldırdın, bizim yerimizde duruyorsun vs. yok. Rahatsız eden, rahatsızlık veren yok.

Şimdi gelelim bu mekanları dolduran insanlara. Romenler eğlenmeyi, yemeyi, içmeyi cidden seven insanlar. Gece mekanına gitmek, haftasonu bir eğlence klübünde vakit geçirmek lüks olarak adlandırılmıyor, aksine bir ihtiyaç. Yüzlerce uluslararası arenada tanınan disko şarkıları var.  Sabahın 7 ‘sinde taksilerde, işyerinin mutfağında, sokakta, düğünlerde, pastanede, her yerde dıptıs müzik türünü duyabilirsiniz. Maşallah, hal böyle olunca bu gece klüpleri de hiç boş kalmıyor. Tabi bu mekanlara giderken özellikle bayan ablalarımızın bazı takıntıları var.

Genellemenin cılkını çıkarayım izninizle:

  •  Bir Romen bayanı topuksuz ve makyajsız asla ama asla klübe gitmez. Klüpte ayakta durmak pek istemez, bir masa organizasyonu olması lazımdır.
  • Erkeklerde parlak ayakkabı önemli, hatta araya ilginç motifler de katılabilirse daha havalı durabilir. Fazla laf üretmeden sağdan soldan bulduğum fotolarla destekleyeyim konuyu, bahsi ve şahsı geçen insanların telif haklarına sığınarak.

Club  kültürü özetle bu şekilde Romanya`da. Karşı çıkanlar olacaktır, bir ülkenin gece hayatını bunlara mı sıkıştırdın diye ya da Romanya sadece bu beş altı mekandan mı ibaret diye. Elbette değil ve elbette her türlü müzik zevkine, kalitesine, tarzına hitap eden yerler mevcut. İyi ki de mevcut, çünkü bu mekanlar birkaç seferden sonra gerçekten sıkabiliyor şu an bende olduğu gibi. Çünkü tarz aynı, müzikler hemen hemen aynı, etrafta üç beş hoş hatun, arka masalarında oturan uç beş paralı godoman amca, körler sağırlar birbirini ağırlar durumu oluşabiliyor.

Tabi ki diyorsanız arkadaşım sana ne, ben diskoyla doğmuşum, sabahlara kadar dans da ederim, etrafı da izlerim, bir iki ablayla muhabbete girerim, bir yandan da viskimi içerim, e tamamdır buyrun Romanya gecelerine alalim sizi.

Vakit oldukça hem Romanya gecelerinin alternatiflerini ve Romanya hakkında daha cok şeyi yazacağım burada. Ayrıca vaktiniz olursa da hazır ve nazır diğer Romanya yazılarına buradan göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Etiketler:

1 Yorum - “Romanya Gece Hayatı: Club Kültürü”

  1. Kullanıcı : sedat korkmaz

    hayatmı bu yaşayın on kere gelinmiyor dünyaya

    Tarih : 01. Ağu, 2012 Saat : 17:55 #

Yorum Bırakın