Ağu 11

Phuket’te Fil Safari

Yazar : Kategori : Tayland

Phuket?teki 3. Günümüzü fil safari, maymun  ve yılan showlarına ayırdık. Her zamanki tur satıcımızıdan yine kıran kırana pazarlık yaparak turumuzu aldık. Kişi başı 1.200baht olan turu 850 Bahta indirdik.  Bu yarım günlük tur aşağıdaki aktiviteleri kapsamaktaydı:

  • 30 Dakika Ormanda Fil Safari
  • 30 Dakika Bebek Fil Show
  • 30 Dakika Yılan Show
  • 30 Dakika Maymun Show

Fil Safari: Sabah yine tam söz verdikleri saatte otelimizden alınarak yollara koyulduk. Yaklaşık yarım saat süren yol sonrası bir fil çiftlğine vardık. Çiftlikte yaklaşık 20 adet yetişkin ve birkaç tane bebek fil bizi bekliyordu. Turla gelen kişilerle beraber hemen bir platformun üstüne çıkarak file bindik ve  yaklaşık 30 dakika sürecek safariye başladık. Fili süren Taylı istediği şekilde fili kontrol edebiliyordu. Gözlemlerimize göre ayaklarıyla kulaklarından fili ittirdiğinde fil hareket ediyor ve durdurmak istendiğinde ise pergel gibi ucu oldukça sivri olan bir demiri file batırarak  fili durduruyodu. Bir ara girişimci sürücümüz fili yarıyolda durdurarak bize döndü ve çantasından 10-15 adet takı çıkararak bize tanesini 300 Bahta satmak istedi. Ancak biz istemiyoruz deyince çok ısrar etmeden asıl işine döndü. Fil safari sonrası ise sıra maymun showa gelmişti.

Maymun Show: Bu showda birden fazla maymun rol alıyor. İlk maymun bize çeşitli sportif hareketler göstererek (şınav, mekik, top çevirme, basket atma, halter) showunu tamamladı ve  sonra işin daha zevkli ve interaktif kısmı başladı. Seyirciler arasından gönüllü olan birkaç kişi  sahneye çıkarak maymunla interaktif showa yapmaya başladı. Peki bu interaktif showda ne oluyor:  maymun yerden zıplayarak kollarınızın üstüne çıkıyor ve sizin tutmakta olduğunuz topu çevirmeye başlıyor. Sonuçta maymun olduğundan ve her ne kadar uysal olsa da ne yapacağından emin olamamamızdan dolayı sadece birkaç küçük çizikle showu tamamlıyoruz.

İlk uysal maymundan sonra daha vahşi olduğu söylenen ve daha zor hareket yapan 2. maymun gelerek showu tamamlıyor. Tüm show sırasında maymunlar sahipleri tarafından yönlendiriliyor ve tabi ki de zincirliler. Show bittikten sonra ufakta olsa bir bahşiş bırakarak maymunlarla daha fazla fotoğraf çektirebilme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Showdan küçük bir bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye 4: Tayland’da her ne kadar bahşiş bırakmak zorunda olmasanız bile 20 baht (1 TL) veya 50 baht (3 TL) bahşiş bırakarak size hizmet eden insanları mutlu edebilirsiniz.

Yılan Show: 20 yıldır bu işi yaptığını ve yılanlar tarafından çeşitli seferler ısırıldığını söyleyen yılan terbiyecesi, öncelikle yaralarını gösterdi ve showa başladı. Showun bir kısmında kobrayı tutarak seyircilerin kobrayı sevmesini sağlayan ve bu sırada seyircilerin yarısının gösteri alanından kaçmasıyla sonlanan girişimi sonrası birebir yılanla showuna başladı.  Show videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

Bebek Fil Show: Showun en eğlenceli ve en güzel kısmı ise şimdi başlıyor. Sadece  1 yaşında olduğunu öğrendiğimiz ve ilginç gösteriler yapan bu filin iyi eğitildi belliydi. Pavlon?un köpeği gibi çalınan müziklerle  farklı hareketler yapıyordu. İlk müzikte sağ ayağını kaldırıp hortumunu sallerken, başka şarkıda sadece sol ayağını kaldırıyordu. Bazen ise bir filin yapabileceği derecede amuda kalkmaya çalışarak kendini alkışlatıyordu. Tabi bazen de yapması gereken tüm hareketleri karıştırdığından dolayı ortaya daha ilginç hareketlerde çıkabiliyordu. Show sonrasında yavru fille fotoğraf çektirmek için ise insanlar bizim gibi sıraya girmişti. Yavru fil de bu sevginin karşılığını bol salyalı bir öpücükle ödüllendiriyordu. Bebek filin eğlenceli videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Sadece yarım gününüzü ayırmanıza gerek olan bu turdan sonra Patong’a geri dönerek denize girdik ve ertesi gün katılacağımız James Bond adaları turu için enerji topladık.

Benzer Yazılar

Etiketler: , ,

Yorum Bırakın