Eki 13

Yeni Girişim: Otogar.com.tr

Yazar : Kategori : Genel

Teknolojinin ilerlemesi ve insanların e-ticarete güvenlerinin artmasıyla beraber günümüzde her türlü giyim, yemek, bilet vs. alışverişleri online olarak yapılabilmekte. Online dünyanın nimetleri sayesinde herhangi bir tatil planı yaparken uçak bileti kıyaslama sitelerine girip en uygun fiyatlı uçağı seçip daha sonra otel rezervasyon sitelerinde kalacağımız oteli ayarlamak, uçağa binmeden önce seyahat sigortamızı online olarak yaptırmak mümkün.

Ancak, Türkiye gibi karayolu ulaşımının hala çok yoğun olarak tercih edildiği ülkelerde, otobüs bileti almanın yolu hala acenteler üzerinden geçiyor. Bu alışkanlığı değiştirmek isteyen yeni bir girişim ile artık otobüs acentelerine uğramak ya da otobüs firmalarının internet sitelerinde fiyat karşılaştırması yapmaya gerek kalmıyor. Otogar.com.tr farklı otobüs firmaları ve güzergahlarını bir arada sunan ve kullanıcıya zaman kazandıran başarılı bir girişim.

Otogar.com.tr bir fiyat karşılaştırma sitesi olarak hizmet veriyor. Otobüs yolculuğu yapmak isteyenler, istedikleri tarih aralığında gitmek istedikleri yerleri belirleyerek çıkan sonuçlar arasında kolayca seçim yapabilme imkanına sahipler.

Seçilen opsiyonlara göre, en uygunundan en pahalısına kadar, yolcuya bir dolu seçenek sunan site, yapılan seçime göre, kişiyi otobüs firmasının sitesine yönlendiriyor. Böylelikle yolcu, seçtiği güzergahta yolculuğu hangi otobüsle yapacağını, otobüsün niteliklerini, yolculuk sürecince verilen hizmeti ve molaların vakitlerine kadar her türlü özelliği görebilme ve seçebilme özelliğine sahip oluyor.

Otogar.com.tr güzel bir fikir olmakla beraber yolculara aşağıda belirttiğim faydaları sağlıyor:

 • Türkiye’den 70 il ve yurtdışından 7 ülke için fiyat karşılaştırılması yapılabilmekte.
 • Metro Turizm ve Anadolu turizm biletleri şu an online olarak siteden alınabiliyor. Şu an için sınırlı sayıda firmayla anlaşılmış olması bir handikap olsa da, diğer büyük birkaç otobüs firmasıyla anlaşma sağlanabilmesi durumunda kullanıcıların öncelikli olarak takip edeceği bir girişim olacaktır.
 • Sistem arama saatine bağlı olarak kullancının yetişme ihtimali olan seferleri getiriyor.
 • Site dizaynı kullanıcı dostu olmamakla beraber, sitenin isminin jenerik olması girişim için büyük bir avantaj.
 • Herhangi bir i-phone ve i-pad versiyonları şu anlık mevcut değil.
 • Site üzerinden satın alınan biletlerde herhangi bir indirim müşterilere sunulmuyor, ayrıca müşteri bağlılığını artırmak amacıyla herhangi bir promosyonları da mevcut değil.

Otogar.com.tr Türkiye’de çok niş bir pazara yatırım yapan dikey bir girişim. Yukarıda belirttiğim noktalarda eksiklerini kapattıkları takdirde potansiyel pazardan büyük bir pay almalar ise son derece muhtemel.

Etiketler:

3 Yorum - “Yeni Girişim: Otogar.com.tr”

 1. Kullanıcı : ahmet kalyoncu

  benzeri bir girişim olarak http://www.obilet.com u da gösterebiliriz..

  Tarih : 21. Eki, 2012 Saat : 23:01 #
 2. Kullanıcı : Selen

  Bu projenin bir benzeri de http://www.otobus.org sitesi. Sitenin sağ tarafındaki kızın konuşmasına ve duruşuna hayran kaldım ( :

  Tarih : 26. Nis, 2013 Saat : 23:43 #
 3. Kullanıcı : Mustafa

  bir diğer sitede terminalden.com bana göre

  Tarih : 18. Haz, 2013 Saat : 08:51 #

Yorum Bırakın