Kas 16

New York Rehberi

Yazar : Kategori : Amerika

New York’a İstanbul üzerinden gidecekseniz Delta, THY ve United Airlines’ın direkt uçuşları bulunmakta. Delta ve THY JFK havaalanına, United ise Newarka iniş yapmakta. JFK Havaalanı Manhattana ulaşım anlamında daha zengin seçeneklere sahip olduğu için Delta veya THY ile gidilmesini tavsiye ederim.

Havaalanı Ulaşımı

Havaalanından Manhattan’a bütün taksiler 50$ sabit ücret ile gitmekte. Metro ile giderseniz havaalanından Queens metrosuna kadar airtrain ile ardından Manhattan metro seferiyle 6-7 $ ödeyerek gidebilirsiniz. Bunlarına haricinde havalanından shuttle ve otobüs seferleri bulunmakta bunlar yaklaşık 20 $a götürüyor. Havaalanında Lincoln Towncar ilanı dağıtan kişiler de var. Ben gittiğimde o ilanlardan bir towncar ayarlayıp 45$a Manhattan’a gitmiştim. Taksiden daha ucuz ve lüks olmuştu.

Kalacak Yer

New York’ta gezi planınızı gitmeden yapmış olmanız çok önemli. Oteli zaten gitmeden ayarlamış olmanız gerekiyor çünkü uçakta ABD Gümrüğünün size dağıttığı belgede kalacak yer yazmak zorundasınız. Otel seçimi için tavsiye Manhattan içi olmakla birlikte daha ucuz opsiyonlar arıyorsanız Brooklyn tarafında metroya yakın otelleri de tercih edebilirsiniz.  

Park Avaneu

New York İçi Ulaşım

New York’ta yapacağınız ilk alışveriş 30$a 1 haftalık bedava metro kartı almak olsun. Çünkü metroda bir pass 2,5 $’a denk gelmekte ve bir hafta içerisinde bırakın 12yi 120 kere metro kullanmış olabilirsiniz. New Yorka gidip taksiye de binmemek olmaz. En azından bir gece gezmesinden sonra otelinize taksiyle dönmelisiniz. Taksiler 4$’dan açılış yapıyorlar ortalama 10-15 $ arası bir paraya ada içerisinde orta mesafe yol kaydedebilirsiniz.

Brooklyn Heights

New York tatili benim gözümde 4’e ayrılır: 1-Alışveriş 2-Gece hayatı 3-Pub kültürü, gurme lokantalar ve ülkenizde hayatta bulamayacağınız tatlar 4-Şehrin mimarı yapısını ve grid sistemi hayranlıkla seyreylemek

Alışveriş

Alışveriş için tavsiye edeceğim bölgelerin başında Soho gelir. Soho’nun haricinde Midtownda 5. Cadde, Madison Avenue, Park Avenue civarlarına gidebilirsiniz. Kesinlikle gitmeniz gereken yerleri sıralarsam:

 • Macy’s (Herald sq.)
 • TJ Maxx
 • Soho (Broadway Avenue Canal ve Houston Street Arası)
 • West Village

Battery Park

Gece Hayatı

New York’ta gece bir başka güzel olmakta. Gece olunca downtownın her köşesinde bir bar bir club bulabilirsiniz. İşin iyi yanı da fiyatlar çok lüks yerlerde bile saçma bir şekilde artmamakta. Clublara genelde girerken 20$ civarında ücret alıyorlar. (Bira 7-10 $ – Kokteyller 10-15 $)

Yeme-İçme

New York’a gidip herhangi bir yerde yemek yemek çok büyük bir amatörlük olur. Farklı mutfakları tercih edin ve hiç tatmadığınız yiyeceklere yönelin derim. Manhattan adasının her tarafı lokantalarla bezenmiş durumda. Benim favorilerim İtalyan, Meksika ve Çin lokantaları olmuştu. Lokanta Önerilerim:

 • The dutch
 • Windsor (Steak sevenler için. Dünya üzerinde yenilebilecek en iyi et yemeğini yediğime eminim)
 • Carmines (İtalyan)
 • Sarabeths (Brunch)
 • Dos caminos (Meksika)

New York

Görülmesi Gereken Yerler

 • Özgürlük Heykeli Ellis Island (Göçmenlerin Manhattan’a alınmadan kontrolden geçirildikleri yer. Godfather 2’de Don Corleone İtalya’dan gelince karantinada bekletildiği ada)
 • Wall Street (Boğa, NY Stock Exchange vs.)
 • Flat Iron
 • Rockefeller Binası
 • Empire State Binası
 • Brooklyn Köprüsü/Central Park/Battery Park/Williamsborough (Brooklyn)/Brooklyn Heights/Times Square/Union Square/Statue of liberty/Metropolitan Museum of Art/Metropolitan museum of History/Washington Sq Park

NY

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

1 Yorum - “New York Rehberi”

 1. Kullanıcı : Erkut OZEN

  Uzak bir diyarın en tanıdık şehri. Heryerde yaşamışız gibi, sokaklarına kadar bildiğimiz bir kent. Bilgiler için teşekkürler.. Kimbilir belki de yakında orada oluruz.. Elinize sağlık..

  Tarih : 09. Nis, 2014 Saat : 20:42 #

Yorum Bırakın