Nis 23

Garipçe’de Kahvaltı Keyfi

Yazar : Kategori : Türkiye

Bir insanın yaklaşık 3 yıldır her Pazar tercih ettiği tek yer olabilecek kadar güzel ve huzurlu bir yer. Evet bahsettiğim yer Garipçe’deki  Kıvırcık Ali’nin yeri Kaşı Kumluk Restoran. Restoran dediğime bakmayın çok eskilerden kalma 3 katlı kocaman bir terası olan denize sıfır ve kumluk alanı ile birlikte toplamda 750 kişiyi bünyesinde barındırabilicek kadar büyük bir ev.

Çalışanların sıcaklığı ve Ali Abi’nin güler yüzü kahvaltıya ve öğleden sonra yenen balığın üzerine gelen helvaya kat be kat tat katıyor. Kahvaltısı ünlü olan restoranın  menüsü açık büfe, tüm reçeller Ali abi ve eşi tarafından özenle yapılıyor. Tüm yeşillikler Ali Abi’nin evinin bahçesinde büyüyor ve ordan tazecik kopartılarak sizin masanıza geliyor. Kahvaltının en keyifli yanı ise oturur oturmaz sıcaklardan ne istersiniz sorusu.  Her zaman tek cevabım ?? hepsinden isterim ?? oluyor.

Bu cevaba karşılık ilk gelen mısır ekmeği ardından sigara böreği , mıhlama ve asıl sıcak olarak tabir edilen menemen, sosis, sucuklu yumurta ve  terayağlı yumurta oluyor. Ayakkabılarınızı çıkarıp kuma koyarak bir yandan ayağınıza vuran deniz dalgaları bir yandan da güneşin altında yapılan bu kahvaltıyı yazları hiçbirşeye değişmeyeceğinize eminim.Yazın bu derece güzel olan bir kahvaltı, kışın da puslu havada dalgalı deniz karşısında yanınızda soba üzerinde kızaran ekmek kokusuyla daha da derinlerinize , duygularınıza dokunabiliyor. 3 yıldır bir fiil gitmeme rağmen hiçbir zaman aynı gün hem kahvaltı hem balık yapamadım ancak ikisinin tadını da hiçbir yerde bulamadım.

 Kahvaltısı bu kadar güzel olan Kaşı Kumluk Restoran balık konusunda İstanbul sınırları içerisinde çok iddialı! Mekanın balık sarması, fener kavurma ve kavrulmuş fasulye turşusu çok ünlü.  Sırf bunları tadabilmek için Pendik, Gebze ve Adapazarı’ndan gelen insanlar olduğunu biliyorum. İkinci katta bulunan kuzinenin üzerinde sabah akşam pişen kestaneler kat aralarına yaydıkları koku sayesinde herkesi yemeğe davet ediyor.

Menülerin doluluğu fiyat olarak sakın gözünüzü korkutmasın. Kahvaltısı sınırsız olan bu menü 25 tl , öğrencilere ise 17,5 tl. 3 kişi birer levrek , içecek , koca bir tabak yeşil salata ve sıcak pekmezli helvaya  60 TL öder  ve mutlulukla burdan ayrılabilirsiniz. Ailenizle , arkadaşlarınızla , çocuklarınızla kısaca beraber vakit geçirmekten keyif aldığınız herkesle gidip huzur bulabiliceğiniz en güzel yerlerden birisi olabiliceğini size garanti ederim.Tarifi imkansız olan bu kahvaltı ve balık keyfi için bir Pazar daha beklemeyin derim. Ali Abi’ninde size bir çift sözünü ileterek mutlaka gidin diyorum:?? Beğenmezseniz ödemeyin” .

Peki buraya nasıl ulaşırım diyenler için Sarıyer ve daha sonrasında Garipçe tabelalarını takip ederek, Maslak’tan yaklaşık 30 dakikada arabayla ulaşabilirsiniz. İETT ile gitmek isteyenler ise Rumeli Feneri sefer saatlerini buradan kontrol edebilirler.  Cumartesi günleri yer bulmak pek zor olmasa da Pazar kahvaltısı için gidenler saat 10′dan sonra buraya ulaştıklarında tamamıyla dolu restoranları ve düzensiz park etmiş araçları görebilirler. O yüzden Pazar sabahları erkenden Garipçe’de olmakta fayda var. Kahvaltı sonrasında bu balıkçı köyünden reçel ve takı alabilir, vaktiniz varsa  en tepedeki kaleyi de ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

1 Yorum - “Garipçe’de Kahvaltı Keyfi”

  1. Kullanıcı : kemal sadıkoğlu

    yaklaşık 30 kişilik bir kahvaltı organizasyonum var ama telinizi bulup sizinle irtibata geçemiyorum lütfen beni 0537 920 34 22 nolu telden ararmısınız

    Tarih : 14. Nis, 2013 Saat : 14:46 #

Yorum Bırakın