Mar 25

Deniz Deniz Deniz; Repulse Bay Koyu

Yazar : Kategori : Hong Kong

Tabii ki dört yanı deniz olan bir yer de hafta sonu ne yapalım diye düşünmeden koyulduk yollara. Repulse Bay Koyu, popüler kumsallardan sadece bir tanesi. Adada denize girilebilecek diğer popüler kumsallar ise;  Deep WaterBay, Shek O Back Beach, Surfing Beach, Middle Bay Beach, South Bay Beach. Daha çok gezilecek kumsal var demektir bu:)

Repulse Bay Koyuna, Hong Kong adasından nasıl gidilir dersek burada ulaşım her yere o kadar kolay ki bu da bizim için pek zor olmadı doğrusu. Adaya Central’dan 6, 6A, 260, 6X numaraları ile, Causeway Bay’den ise 63 ve 65 numaraları 2 katlı otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Central’dan bindiğimiz iki katlı otobüsümüzle pekte mesuttuk. Adanın güneyine doğru inerken dağların arasından, bu dağların tepelerinde kurulmuş evlerinde yanlarından ilerliyorsunuz. Özellikle otobüsün en üst ön tarafına oturmak gerçekten muhteşem… Yolculuk yaklaşık 20-25 dk kadar sürüyor. Etrafa bakmaktan zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor insan. Yavaş yavaş sağ tarafa beliren geniş uzun bir kumsal, kumsalı çevreleyen çok güzel yüksek binalar.

IMG_5741

IMG_2472

Yolculuğumuz bitiyor, otobüsten indikten sonra merdivenlerle kumsala doğru iniyoruz. Mart ayında olduğumuzdan hava ılık ve biraz rüzgârlı bu nedenle denizde sporculardan ve yelken yapanlardan başkası yok. Ama kumsalda bir sürü insan oturmuş bu güzel manzaranın keyfini sürüyor ve fotoğraf çekiyor. Biz de kumsalda bir süre oturup tertemiz, durgun olan denizi izleyerek geçirdik zamanımızı. Bu sessizlik ve huzur Arda’nın ayakkabılarıyla denize girmesi ile son buldu ama neyse:)

IMG_5707

Yazın kalabalık olan bu kumsalda, yemek yerleri, tuvalet, duş, soyunma alanları, çocuk oyun alanları, alışveriş yerleri aslında her şey var. Hem popüler, hem deniz olduğundan yemek yemek biraz daha pahalı tabiî ki. Yemeğimizi yiyip, oyun parkında zaman geçirdikten sonra karşımıza bir tapınak çıkıyor. Tapınak o kadar renkli ki çok uzaklardan bile fark edebiliyorsunuz.  Tin Hau tapınağı olduğunu öğrendiğimiz, balıkçılara adanmış bir yer. Birçok hikâye var burası hakkında, buraya yapılan inşaat sırasında kırmızı kana benzeyen bir sıvının denize karıştığı ve bunun Dragon kanı olduğu varsayılarak kutsal sayıldığıdır. Bundan sonra tapınak haline gelmiştir. İlk girişte insanların cüzdanlarını paralarını bir heykele sürdüğünü görüyoruz. Paralarını bu şekilde artacağına, berekete, diğer bir inanış göre ise; hamile kalmayı ve doğurganlığı sağladığına inanıyorlar.

IMG_2518

IMG_2521

IMG_2522

IMG_2533

IMG_2524

IMG_2531

IMG_2532

Buradaki köprüyü geçmeyi sakın unutmayın üzerinde güzel bir yazı var, ‘’Each time you cross the bridge your life will b proglonged 3 days ” köprünün bu nedenle adı Uzun Yaşam Köprüsü (Longevity Bridge). Yüzünüzde güzel bir tebessüm bırakan bu yazıdan sonra birçok heykelin bulunduğu alan giriş yapıyorsunuz. Heykeller büyük, ihtişamlı ve rengârenkler. Birçok insanın ziyaret ettiği bu tapınaktan ayrılıyoruz.

IMG_2523

Kumsalda dikkatimizi çeken, kulübe içlerinde belli aralıklarda cankurtaranlar var. 3 bayrak işareti bulunuyor denizin durumunu anlatan; 1. Güvenli denize girilebilir 2. Denizde Köpekbalığı tehlikesi 3. Yüzmek tehlikelidir. Denize girmeyiniz.. Yani zaman zaman bu denizler köpekbalıklarının istilasına uğrayabiliyor. Bu sular öyle durgunda görünse de tehlikeli zamanları da var. Huzurun kaçmasın bayraklara dikkat:)

bbyy

Binalara dönüp baktığımızda, bir binanın ortasında büyük bir delik olduğunu görüyoruz. Bu kadar muntazam bir binada, bu deliğin olmasının tek nedeni Feng Shui. Feng Shui kuralı der ki, binaları bloklar şeklinde, dragonların geçişini engelleyecek şekilde yapma! Onlara denize ulaşması için bir boşluk yarat!

IMG_5752

Denize girmememize rağmen yaklaşık 5 saat geçirdiğimiz bu güzel koyda, tekrar bu sefer denize girmek için gözümüz arkada kalarak ayrılıyoruz. Bekle bizi Repulse Bay:)

 

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , ,

Yorum Bırakın