Arşiv | Haziran, 2012
30. Haz, 2012

Yeni Rota: Tayland

Yeni Rota: Tayland

Tatil planı yaparken hem egzotik olsun, hem ucuz olsun, hem Avrupa’dan biraz uzak olsun, aynı zamanda mevsim ne olursa olsun denize girebilelim ve güzel olmasının yanı sıra farklı bir gece hayatı olsun istiyorsanız size önerebileceğim tek yer Tayland.

Tayland Asya?nın güneydoğusunda  yer alan özellikle Türklerin son yıllarda keşfettiği, vizesiz seyahat edilebilen ülkelerden biri. Tayland, turizmle bir ülkenin nasıl  kalkınabileceğini göstermesi açısından çok güzel bir örnek. Gece hayatıyla ün yapmış Phuket ve Bangkok, balayı için en fazla önerilen ve tercih edilen adalardan birkaçı olan Phi Phi ve Koh Samui adaları Tayland sınırları içersinde.

(daha&helliip;)

16. Haz, 2012

Umulmayan Umman

Umulmayan Umman

Dilimize Arapça?dan geçmiş bir kelime umman, okyanus demek. Arap yarımadasının güneydoğu ucundaki bu küçük ülke, yarımadanın Hint Okyanusu?na en yakın kısmı. Umulanın aksine Umman oldukça medeni ve dünyayla barışık bir ülke olduğunu her fırsatta insana gösteriyor.

Sultanlıkla yönetilen Umman, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor, ancak vizeyi havalimanında cüzi bir ücret karşılığında 2-3 dakikalık basit bir işlemden sonra almanız mümkün. Başkenti Muscat olan ülkenin diğer iki büyük şehri Sohar ve Nizva.

Başta da belirttiğim gibi Umman?da başınızın çok fazla ağrımayacağını havalimanında hissetmeye başlıyorsunuz. Beyaz uzun entariler giyen ve kendilerine özgü fese benzer işlemeli bir şapka takan yerel halk oldukça yardımsever, uysal ve samimi.

(daha&helliip;)

03. Haz, 2012

Tarihin Başkenti

Tarihin Başkenti

Bir yandan her bir köşesinde Osmanlı İmparatorluğunu’nun izlerini taşıyan,  diğer yandan da doğanın yeşilini ve mavisini en cömertce bizlere  sunan, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri Edirne. Edirne’ye ulaşım İstanbul’dan her yarım saatte kalkan otobüslerle çok kolay. Arabasız gelseniz bile  anlatacağım yerlere çok kısa minibüs yolculuklarıyla ulaşmanız mümkün. Özellikle Hıdrellez vakti Edirne’ye gelirseniz hem doğanın en güzel halini görebilirseniz hem de daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Eğer ki ben gelip kafamı dinlemek istiyorum derseniz Hıdrellez zamanı dışında bir tarih seçmelisiniz.

Edirne’ye sabah geldiğinizi varsayarak Meriç nehri kenarında kahvaltı yapmanızı öneririm. Özellikle Emirgan Çay Bahçesi ve Beyaz Ev kahvaltı için ideal yerler. Kahvaltı sonrası ise ilk durağınız mutlaka Selimiye Cami olmalı.

(daha&helliip;)